Sıkça Sorulan Sorular

 • Yoğuşmalı kombi nedir, neden diğerlerinden daha az gaz tüketir?
  Yoğuşmalı cihazlar, atık gazın içinde bulunan su buharını yoğuşturarak bu sırada elde edilen ısıyı tesisata aktarmak üzere tasarlanmış cihazlardır. Atık gazın içindeki yoğuşma ısısını da kullandıkları için yoğuşmalı olmayan cihazlara göre daha verimli çalıştıkları için daha az gaz tüketirler.
 • Hermetik kombi nedir?
  Kapalı yanma haznesi sayesinde monte edildiği mekânın havasından bağımsız olarak çalışan kombilere “hermetik kombi” adı verilir. Hermetik kombi, yanma için gerekli olan taze havayı kendisine ait bacanın taze hava kanalını kullanarak dış ortamdan temin eder. Yanma sonrası oluşan atık gazları yine kendisine ait bacanın egzoz kanalından dış ortama tahliye eder. Hermetik kombiler kendi bacaları vasıtasıyla dış ortamdan hava alış verişini gerçekleştirdikleri için baca çıkışları dışarıda olmalıdır.
 • Bacalı kombi nedir?
  Bacalı kombiler gazı yakmak için gereken oksijeni içinde bulundukları ortamdan alıp, yanma sonucu oluşan atık gazları baca yardımıyla dışarı atan cihazlardır. Kendi bacaları olmadığı için bulundukları mekânın bacasına ihtiyaç duyarlar. Yasal-teknik zorunluluklar dışında sağlık açısından da iç mekandaki bacaların standartlara uygun ve çekişlerinin kuvvetli olması şarttır. “Bacalı” olarak tabir edilen cihazlar, yanma için gerekli olan taze havayı bulundukları ortamdan aldıkları için, bulundukları alanın direkt olarak dış ortama açılan ve hiçbir zaman kapatılmayan havalandırmaya (menfezlere) sahip olması gerekir.
 • Evimde yakıt tüketimini azaltmak için ne yapabilirim?
  Binanın yalıtımını iyileştirmek, oda kumandası (açıklaması aşağıda verilmiştir) ve termostatik vana kullanmak yakıt tüketimini hissedilir derecede azaltacaktır.
 • Isınma maliyetini etkileyen faktörler nelerdir?
  Sıcaklık ayarı: Sıcaklığın bir derece daha düşük olması % 6 enerji tasarrufu getirir. Havalandırma ısı kaybına neden olur ve ısıtma sistemi ısıyı sabit tutmak için daha fazla enerji harcar. Oda termostatları, evde kimse yokken ya da gece saatlerinde cihazın ekonomi moduna geçmesini sağlayarak, sistemin daha verimli çalışmasına imkân verir. Isıtma sistemi dış hava sıcaklığını algılamazsa, gereksiz bir ısı akışı ve kaybı oluşur. Kademeli pompa kullanımı binaya ısı dağıtımı için gereken elektrik enerjisinin miktarını azaltır.
 • Evimi ısıtmak için en uygun cihazı nasıl belirleyebilirim?
  Cihaz seçimi yapılırken mekânın kullanım amacı, kullanım suyu ihtiyacı ve ısı ihtiyacı göz önünde tutulmalıdır. Eviniz için en uygun cihazı seçebilmeniz için size en yakın bayimizden ücretsiz olarak keşif hizmeti alabilirsiniz. Tüm bayilerimizin listesine internet sitemizden ulaşabilirsiniz.
 • Evimi ısıtmak için en doğru ve en ekonomik ısıtma cihazı hangisidir?
  Bina sakinlerinin ısınma alışkanlıklarına ve dairelerin birbirleri arasındaki yalıtımsal özelliklerine göre merkezi sistem ve kombi sistemi tercih edilmektedir. Kombiler ihtiyaca göre istenilen zamanda kullanım özgürlüğü sunduğu için merkezi sistemden daha çok tercih edilmektedir.. Yoğuşmalı kombiler ise tüm kombiler içinde her zaman en ekonomik olan ısıtma çözümüdür. Eviniz için en uygun cihazı seçebilmeniz için size en yakın bayimizden ücretsiz olarak keşif hizmeti alabilirsiniz. Tüm bayilerimizin listesine internet sitemizden ulaşabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı gazlı cihaz bağlantısı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
  Yoğuşmalı gazlı cihazlar direkt olarak bacaya bağlanamaz. Özel atık gaz borusu gerekmektedir. Bunlar, mevcut klasik bacalar ile birleştirilebilirler.
 • Yoğuşmalı cihazların yoğuşma yapabilmesi için kullanmam gereken minimum panel radyatör miktarı gibi bir sınırlama var mıdır?
  Piyasadaki yaygın inanışın aksine, “kullanılması gereken minimum panel radyatör miktarı” diye bir sınırlama yoktur. Bulunulan ortamın ısı ihtiyacına göre uygun miktarda panel radyatör takılmalıdır.
 • Yoğuşmalı kombim çalışırken tahliye hortumundan su geliyor. Kullanılan su tesisattaki su mu?
  Yoğuşmalı cihazlar çalışırken atık gaz içindeki su buharını yoğuşturarak elde ettikleri ısıyı tesisata aktarır. Bu sırada yoğuşarak sıvı hale gelen su “yoğuşma gideri” yardımıyla tahliye edilir. Buradan gelen suyun tesisattaki su ile bir ilişkisi yoktur.
 • Oda termostatı nedir?
  Oda sıcaklığını kombiye açma-kapama komutları vererek ayarlayan cihazlara oda termostatı denir. Bu tip sistemlerde kombi, ısı ihtiyacının büyüklüğünü tesisat suyunun sıcaklığına göre tespit eder ve buna göre modülasyon yapar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama olarak % 10 artırır. Bu yüzden kombinizi odanın ısısına göre çalıştıran oda termostatı önemli bir çözümdür.
 • Oda kumandası nedir?
  Oda kumandası, oda ısısına göre kombinize çalış- dur komutu vererek ısı ihtiyacınızı otomatik olarak belirleyerek çalışma seviyesini ayarlar. Bu tip sistemlerde kombiler oda sıcaklığındaki değişime göre modülasyon yapar ve oda termostatına göre daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama olarak % 10 artırır. Bunun için oda sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran oda kumandası, oda termostatından da başarılı bir çözümdür.
 • Program saati nedir?
  Kombinizin çalışmasını ve durmasını istediğiniz zamanları programlayabileceğiniz kombi aksesuarlarına program saati denir.
 • Haftalık program saatli oda termostatı/oda kumandası nedir?
  Haftanın her bir günü için kombinizin çalışmasını ve durmasını istediğiniz saatleri programlayabileceğiniz ve oda sıcaklığını kontrol edebileceğiniz cihazlara haftalık program saatli oda termostatı/oda kumandası denir.
 • Termostatik vana kullanmak yakıt tüketimini azaltır mı?
  Her odanın sıcaklığının ayrı ayrı kumanda edilmesini sağlayan termostatik radyatör vanaları yakıt tüketimini azaltır. Odanın güneş etkisi altında ya da örneğin misafirler geldiği için ısınması halinde, kombi ya da kumandası başka bir odada olsa bile, termostatik vana hemen müdahale ederek gereksiz yakıt tüketimini engeller.
 • Kombiyi devreye alma talebim için ne yapmalıyım?
  Kombi devreye alma talebiniz, kombinizi satın aldığınız Bosch Termoteknik Yetkili Servisi tarafından internet üzerinden, sadece yetkili bayilerimizin sahip olduğu şifre yardımı ile yapılabilir.
 • Isıtma tesisatındaki su basıncı ne olmalıdır?
  Isıtma devresindeki su basıncı 1,2 – 1,5 bar civarında olmalıdır. Kombiniz çalıştığında tesisat sıcaklığının yükselmesiyle birlikte su genleşir ve basınç bir miktar yükselir. Tesisat soğuduğunda ise tekrar eski haline döner.
 • Bulunduğum bölgede elektrik voltajı çok değişken. Kombiler hangi voltaj aralığında çalışıyor?
  Kombilerimiz Türkiye koşulları için çok uygundur. 160 – 250 Volt aralığındaki voltaj dalgalanmalarında sorunsuzca çalışır.
 • Kombilerde bulunan donma koruması nasıl çalışır?
  Kombi içerisinde tesisat suyu sıcaklığını ölçen bir sensör bulunur. Sıcaklık sensörünün ölçtüğü değer 8 dereceye kadar düştüğünde don koruması devreye girer. Isı ihtiyacına göre pompa ve brülör devreye girerek tesisat sıcaklığını 12 dereceye kadar yükseltir ve durur.
 • Broşürlerde kullanım suyunda bahsedilen "türbin" ne işe yarıyor?
  Türbin kullandığınız suyun debisini* ölçen parçadır. Kullanılan su miktarına göre cihazın gücünün artırılıp azaltılmasına yardımcı olur. Bu sayede kullandığınız suyun miktarı değişse bile sıcaklığı sabit kalır. * Debi, bir akışkanın aktığı yerin herhangi bir kesitinden birim zamanda geçen suyun hacmidir.
 • Bacalı cihazların bağlantısında esnek çelik veya alüminyum baca kullanabilir miyim?
  Tüm bacalı kombilerde güvenlik birinci derecede önem taşır. Bunun için bacalı kombi bacalarında sadece sabit çelik baca kullanılmalıdır.

İSTANBUL
ŞENLİKKÖY MAH. EFELER SOK. NO:10/B FLORYA BAKIRKÖY/İSTANBUL
ilkerelektrik@gmail.com
Telefon: +90 212 573 12 68
Telefon: +90 212 663 96 16
GSM: +90 533 730 41 61
Faks: +90 212 662 11 25

TEKİRDAĞ
MUHİTTİN MAH. BAĞİÇİ SOK. NO:16/1 BEREKET APT. ÇORLU/TEKİRDAĞ
ilkerelektrikcorlu@gmail.com
Telefon: +90 282 653 42 79
Telefon: +90 282 653 42 92
GSM: +90 535 816 25 52
Faks: +90 282 653 36 79